Russian President Vladimir Putin visits Turkey
ANKARA, TURKEY - APRIL 3: (RUSSIA OUT) Russian President Vladimir Putin (L) shakes hands with Turkish President Recep Tayyip Erdogan during their joint press conference at the presidential palace on April 3, 2018 in Ankara, Turkey. Russian President Vladimir Putin is having a two-days state visit to Turkey. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)

Erdoğan ve Putin, Akkuyu açılışında buluşacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 Mart'ta Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. reaktörünün temelini video konferans aracılığı ile atacak.

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TV 24’te  “Akkuyu’da 3. reaktörün temelini 10 Mart’ta Cumhurbaşkanımız ve Putin atacak.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konu ile ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

“Akkuyu’da iki sene önce ilk temeli atmıştık, sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin’in online katılımıyla. Ondan sonra sahada süratli bir çalışma başladı. Orada 4 reaktör ve 4 ünite planladık. Birinci ünitede şu anda reaktör kabı da sahaya indi. 4 adet buhar üreticisi de sahaya indi. İkinci üniteyle ilgili olarak baktığımızda temeli tamamlandı. Bu kor tutucu dediğimiz çekirdek tutucu bir kap var, o da montajı tamamlandı. Üçüncü ünitenin lisansı alındı. Bunu da inşallah 10 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin’in muhtemelen online katılımıyla üçüncü reaktörün temelini atacağız. Sonra dördüncü temel gelecek. Hedef ilk reaktörü 2023’de inşallah, cumhuriyetimizin 100. yılında almak. Sonra da birer yıl arayla bu üniteleri devreye almak.”

Bu Habere Tepki Ver:
Yeni gelişmelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ŞanlıTürk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!