Hatice KARATAŞ

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?
Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Oksijen bakımından zengin kan vücuda girmesinden itibaren kalp ana atardamardan  ana arterin karın boşluğundan geçen kısmına abdominal arter (abdominal aort) denir. Genellikle yaklaşık 2 cm çapındadır.

Abdominal arter tek bir yerde genişler ve çapı 3 cm’den fazla olan bir çıkıntı oluşturursa buna abdominal aort arterinin anevrizması (abdominal aort anevrizması) denir.

Genellikle böyle bir anevrizması olan kimse bunu fark etmez. Nedeni: genellikle herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Çoğu anevrizma zararsız kalır.

Bununla birlikte, bir anevrizma genişlemeye devam ederse, abdominal aortun beklenmedik bir şekilde yırtılma riski vardır. Bu bir acil durum nedenidir ve hayati tehlike arz etemektedir.

Semptomlar – Belirtileri

  • Abdominal arter anevrizmalarının çoğu rahatsızlığa neden olmaz ve bu nedenle sıklıkla fark edilmez.
  • Daha büyük anevrizmalar, sırt ağrısı, karın ağrısı veya yanda ağrı olarak ortaya çıkabilir. Daha sonra ağrının nedeni aranarak keşfedilebilir.
  • Abdominal arter patladığında, sırtta yan tarafa veya kasıklara doğru yayılan ani bir ağrı olur. Yırtılma, büyük miktarda kan kaybına neden olur ve bu da baş dönmesine, bilinç kaybına ve nihayetinde dolaşımın çökmesine neden olur.

Abdominal Aort Anevrizmasına Yol Açan Faktörler

Örneğin normal yaşlanma sürecine, sigara içmeye veya damarın aşırı derecede gerilmesine bağlı olarak damar duvarının esnekliği azaldığında abdominal arter anevrizması meydana gelebilir.

Yüksek tansiyon. Damar duvarının bir bölümünde bir şişkinlik oluştuğunda, damar duvarı daha fazla genişleme eğilimindedir ve bu da anevrizmanın genişlemesine neden olur.

Risk faktörleri

Abdominal aort anevrizması riskini artıran birkaç faktör vardır:

  • Cinsiyet: Erkeklerin abdominal aort anevrizmasını geliştirme olasılığı kadınlardan daha fazladır.
  • Yaş: Risk yaşla birlikte artar. Abdominal aort anevrizması olan çoğu insan 65 yaşın üzerindedir.
  • Sigara içmek: Sigara , kendinizi etkileyebileceğiniz en önemli risk faktörüdür.
  • Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyonu olan kişilerin anevrizma geliştirme olasılığı daha yüksektir.
  • Kan lipidleri: Yüksek kan lipidleri , anevrizma olasılığını artırır.
  • Genetik yatkınlık: Yakın akrabalarında abdominal aort anevrizması olanlar veya beyaz tenli olanlar da daha yüksek risk altındadır.

Hangi Yaşlarda Daha Sık Görülür?

65-75 yaş arasındaki tüm erkeklerin yaklaşık% 2’sinde abdominal arter anevrizması vardır. Sıklık yaşla birlikte artar. Kadınların abdominal aortta bir anevrizma geliştirme olasılığı önemli ölçüde daha düşüktür.

Anevrizmalar genellikle yavaş genişler. Ancak çoğu anevrizma asla rahatsızlığa neden olmaz ve yaşam için zararsız kalır.

Tüm anevrizmaların yalnızca bir kısmı o kadar büyük hale gelir ki, ani yırtılma riski daha yüksektir. Bir yırtık varsa, karına çok fazla kan girer – bu acil bir durumdur ve hayatı tehdit eder. Anevrizma hızla büyüyorsa veya en az 5.5 cm ise yırtılma riski daha yüksektir. Kaba tahminlere göre, bir yıl içinde 100 erkekten yaklaşık 3 ila 6’sında 5,5 cm’den büyük abdominal arter anevrizması yırtılır.

Erken teşhis

Ultrason muayenesi ile büyük anevrizmalar erken tespit edilebilir. Bunlar daha sonra yırtılmadan ameliyat edilebilir. Daha küçük çıkıntılar bulunursa, genişleyip genişlemediklerini ve ne kadar hızlı genişlediklerini görmek için düzenli kontroller yapılabilir.

65 yaş ve üstü erkeklerin taranmasının, anevrizmanın yırtılması ve ölme riskini azalttığına dair kanıtlar vardır. Bununla birlikte, erken teşhisin dezavantajları da vardır: Anevrizmalar keşfedilir ve muhtemelen hiçbir zaman sağlık sorunlarına neden olmayacak şekilde ameliyat edilir. Bu tür bulgulara aşırı tanılar denir . Ek olarak, cerrahi prosedürün kendisi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bir anevrizmanız olduğunu bilmek de çok stresli olabilir.

Kadınlar için, anevrizma taramasıyla ilgili tek bir iyi çalışma vardır. Kadınlar için hiçbir avantajı yoktur.

 

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ŞanlıTürk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!