türkiye-mısır diplomatik ilişkileri yeniden başladı

Mısır’la diplomatik temaslar başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır'la diplomatik temasların yeniden başladığını açıkladı:"Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı."

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mısır’la diplomatik temaslar başladı

2013 yılında Mursi’nin devrildiği askeri darbeden sonra Türkiye-Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler maslahatgüzar seviyesinde sürdürülmekteydi.

Sisi yönetiminin, Doğu Akdeniz’de yaşanan krizde Rum Kesimi ve Yunanistan’la yakın bir görüntü çizmesi;  Yunanistan’la münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalaması iki ülke ilişkilerini çıkmaza sürüklemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA’ya yaptığı açıklamada, Mısır’la diplomatik temasların yeniden başladığını açıkladı:”Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı.”

Türkiye-Mısır ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinin, 2013’ten bu yana süren kopukluk nedeniyle zaman aldığını ve her iki tarafın da normalleşme için herhangi bir ön koşul öne sürmediğini; Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri ile daha önce uluslararası toplantılarda denk geldikçe görüştüklerini, iki yıl önce de New York’ta bir araya geldiklerini belirten Çavuşoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Herhangi bir ön koşul Mısırlılardan gelmedi. Bizden de herhangi bir ön koşul şu anda gitmedi. Ama yıllarca bağlar kopuk olunca bir günde hiç bir şey olmamış gibi hareket etmek de o kadar kolay olmuyor. Yavaş yavaş görüşerek, bir yol haritası belirleyerek ve o konularda adım atarak oluşuyor. Yıllardır ister istemez bu kadar kopukluk olunca bir güven eksikliği de oluyor. Bu normal, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli bir strateji, yol haritası çerçevesinde görüşmeler oluyor, devam ediyor. Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı.”

Bu Habere Tepki Ver:
Yeni gelişmelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

ŞanlıTürk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!