avrupa birliği sputnik v covid-19 aşısına yöneldi

AB, Rus aşısına müşteri oldu

Aşı tedariğinde sorun yaşayan Avrupa Birliği ülkeleri, son olarak AstraZeneca aşısındaki endişeler sebebiyle aşının kullanımını askıya alma kararı aldı. Bu gelişme sonrasında AB ülkeleri, aşı sorunlarına çare ararken Rus Sputnik V aşısını gündemlerine aldı. Ancak, AB’de ise Sputnik V aşısının kullanılmasına sıcak bakan ve bakmayan ülkeler bloğu şimdiden oluşmuş durumda.

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

450 milyonluk 27 AB ülkesi vatandaşlarının aşılanması için yapılan anlaşmalara rağmen anlaşılan aşıların tedarik sorunu yaşaması AB’yi zora soktu. İngiliz aşısı AstraZeneca’nın birkaç gün önce askıya alınmasının ardından AB ülkeleri Rusya tarafından geliştirilen “Sputnik V” aşısını gündemlerine almış durumda.

AB hükümetlerinin Sputnik V geliştiricileriyle müzakereler başlatmayı düşündüklerini belirtiliyor. AB içerisinde Macaristan ve Slovakya halihazırda Sputnik V aşısını kullanmakta. Çek Cumhuriyeti de aşıyı kullamak için adımlar atıyor.

Son olarak İtalya Sağlık Bakanı Sputnik V aşısının İtalya’da üretilmesine sıcak baktıklarını açıkladı.avrupa sputnik v aşısına yöneldi

Berlin yönetiminin de Almanya’da Sputnik V üretmeye ilgi duyduğu ifade ediliyor.

İtalya ve Almanya üretim için Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA)  onayını bekliyor.

Ancak, Avrupa İlaç Ajansı’nın Sputnik V’i onaylaması halinde Rusya ile işbirliği yapma konusunda AB bloğu ülkelerinin ikiye bölüneceğini endişeleri yüksek sesle dillendiriliyor.

Bu Habere Tepki Ver:
Yeni gelişmelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. aysel_avatar
    3 ay önce

    […] Erdoğan, yapılan açıklama kapsamında Rusya’dan Türkiye’ye gönderilecek Sputnik V aşısının sevkiyatının planlanan şekilde gerçekleştirmesini beklediklerini […]

Giriş Yap

ŞanlıTürk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!